על איש שלום

בית הספר השש שנתי "איש שלום" קרוי על שמו של יצחק איש שלום שכיהן כראש המועצה המקומית בין השנים 1959 ל-1974. יצחק איש שלום נולד בשנת 1920 באיסטנבול שבטורקיה. הוא גדל בבית ציוני דובר עברית, וכבר בגיל 17 ארגן במחתרת חוג ללימודי השפה העברית, שבו השתתפו מאה איש.

בשנת 1940, בהיותו בן 20, ניסה יחד עם שני חברים להעפיל לארץ ישראל על מנת להתגייס לצבא הבריטי יחד עם בני היישוב, אולם נתפס על ידי שלטונות המנדט הבריטי והוחזר לאיסטנבול. בהמשך חזר על ניסיונו להעפיל לארץ ישראל, אך נתפס בפעם השנייה וגורש שוב. איש-שלום לא אמר נואש, וניסה בשלישית להעפיל לארץ ישראל, אולם גם הפעם נתפס, על ידי הטורקים, נשפט על עריקה מהצבא הטורקי, ושירת בצבא הטורקי במשך 4 שנים.

בשנת 1949 עלה לישראל למעברת בית ליד ומאחר שהיה דובר עברית ופעיל עליה עוד בארץ מוצאו, נקלט מיד לעבוד בסוכנות היהודית כמבקר/ מדריך במחנות עולים בארץ. ב – 1950 עבר עם משפחתו ממעברת בית ליד לכפר יונה. 

איש שלום עבד כגזבר המועצה המקומית כפר יונה במשך כ-10 שנים. לאחר שהתפטרו ראש המועצה וסגניתו בשנת 1959, החל לכהן כראש המועצה, תחילה בהמלצת סגנית ראש המועצה המתפטר. בבחירות לראשות המועצה בשנת 1965 נבחר פה-אחד על ידי כל 9 חברי המועצה, לרבות יריביו הפוליטיים.

התחום הקרוב ביותר לליבו של איש שלום היה החינוך והוא שאף להעלות את רמת ההשכלה בקרב בני הנוער. "העיקר לגבינו הוא שכל הילדים בלי יוצא מן הכלל יקבלו חינוך יסודי וימשיכו את לימודיהם במוסדות על יסודיים".

אנו גאים לשאת את שמו של יצחק איש שלום ולהוביל את שאיפותיו בתחום החינוך.

קישורים מהירים

פייסבוק ביה״ס